(PressFire.no): I forrige uke hadde Microsoft et lukket møte hvor de demonstrerte strømming av spill til pc og mobil via nettskyen. Det hevder The Verge, som siterer en anonym deltaker.
- Vi blir fortalt at prototypen kjører glatt på begge enhetene, og at Microsoft har redusert etterslepet på en Lumia 520 til bare 45 millisekunder, skriver teknologisiden.
Satsingen antas å være et svar på Gaikai, den Sony-eide strømmetjenesten som skal åpne for bakoverkompabilitet på PlayStation 4 og annen overføring av spill på tvers av plattformer.
I første omgang viste Microsoft angivelig Xbox 360-eksklusive «Halo 4» på en Windows-telefon med en tilkoblet Xbox 360-håndkontroller, samt på en enkel stuedatamaskin.
Det skal ha blitt nevnt at systemet kan åpne for støtte av Xbox- og Xbox 360-spill til den kommende Xbox One-maskinen, uten at de planene er meislet enda.
Teknologigiganten jobber til enhver tid med en rekke prototyper som aldri får se dagens lys. Nylig punkterte de for eksempel den sprudlende Illumiroom-teknologien, som ble for dyr.
Deres satsing på nettskyen er allikevel uomtvistelig. Blant annet har de tro på å kunne gi Xbox One tre ganger så mye prosessorkraft gjennom en tjeneste de kaller Azure.
Sony betalte 2,2 milliarder kroner for strømmetjenesten Gaikai sist sommer, men har først nylig begynt å snakke om sine planer for storinvesteringen.
I tillegg til overføring av spill fra eldre Sony-maskiner til senhøstens kommende PlayStation 4, et tilbud de vil rulle ut i 2014, skal den japanske kjempen også ha sett på overføringer motsatt vei.
- Det ultimate målet er å tilby PlayStation-spill på alle plattformer. Vi vurderer ting som pc, tv-er, Blu-ray-spillere, smarttelefoner og nettbrett, erklærte Sonys spillsjef Shuhei Yoshida sist uke.
Strømming av spill har blitt stadig mer realistisk i tråd med den teknologiske utviklingen, og er også et sentralt element i Valves nyannonserte SteamOS.