- Vi prøver å nå ut til så mange som mulig

Derfor er ikke «Resident Evil 6» særlig skummelt.

3. oktober 2012 11:11

(PressFire.no): Skrekkserien «Resident Evil» har tatt mange lange skritt de to siste tiårene, fra seig og intens skrekk til temmelig heseblesende action.

Vår anmelder mener at rykende ferske «Resident Evil 6» ikke var skummelt én gang, men til gjengjeld har et riktig godt skytespill i bunnen. Det kan det være en enkel grunn til.

- Som spillskaper må jeg vurdere hvordan jeg kan skape et spill med skrekkelementer som samtidig appellerer til en stor mengde mennesker, forklarte Eiichiro Sasaki til 1UP

- Hvis du satser der grøssere og folk som virkelig elsker videospill overlapper, tror jeg du kan lage en kjempeflott form for skummel underholdning, Men det hadde neppe vært attraktivt for massene.  Dessverre, fulgte han opp.

Inngikk kompromiss

Det mest markante skiftet for zombieserien skjedde ved den klassiske fireren - en mer actionorientert opplevelse som regnes for å ha sjangerdefinert «over skuldra»-perspektivet.

Den nyutgitte sekseren inneholder flere adskilte historiedeler, med ulike tilsnitt for å tilfredsstille både skyte- og skrekkglade spillere. 

- Utfordringen er å dra det så langt som mulig i begge retninger, så begge spillertypene behages. Jeg skrur gjerne skrekken opp til 11, men det er kanskje ikke noe vi kan gjøre og fortsatt selge spill, sukker produsent Yoshiaki Hirabayashi i 1UP-intevjuet.

Utgiver Capcom har tidligere medgjort at de siktet på at «Resident Evil 6» ble seriens bestselgende spill noensinne, Salgstallene er ikke ute enda, og rekorden ble satt av «Resident Evil 5» i 2010. Det solgte 5,8 millioner eksemplarer.

- Vi prøver å nå så mange som mulig, innrømmer Hiroyuki Kobayashim, som er sjefen for hele prosjektet. 

Indiehåp

Vi har sett en ny bølge av skrekkspill de siste årene, hvor pc har vært den ledende plattformen kontra konsollenes grøsserdominanse på nittitallet.

Svenskutviklede «Amnesia: The Dark Descent» oppnådde spektakulær suksess til å være en snever indietittel, og har blant annet inspirert gratissuksessen «Slender», samt en gyselig oppfølger.

Hamar-studioet Krillbite Studios jobber også med sin kreative tolkning av førstepersonsskrekken: i «Among the Sleep» styrer du et to år gammelt barn.

De nevnte spillene opererer likevel med helt andre budsjett enn Capcoms øyensten. Kanskje er det indieutviklerne som har ansvar for de virkelig skumle spillene fremover?

Hei! Vi trenger din hjelp - om du liker å lese spillstoffet vårt her, vurder gjerne å hjelpe oss direkte på Patreon, så kan vi fortsette med det. Takk <3