I går ble det åpnet for en betatest av «Battlefield 3», det som utvilsomt er et av årets mest omtalte og etterlengtede spill.
Svenske DICE har utviklet ny teknologi (spillmotoren Frostbite 2), og utgiver Electronic Arts håper skytespillet skal ta andeler fra monstersuksessen «Call of Duty». Det har ført til at språkbruken mellom rivalene har blitt stadig mer grovkalibret.
De to kamphanene møtes i ringen denne høsten. Først lanseres «Battlefield 3» (27. oktober). «Call of Duty: Modern Warfare 3» kommer ut 8. november.
Sjefsprodusenten bak «Battlefield 3», Patrick Bach, er tydeligvis perfeksjonist. Han omtaler fjorårets «Battlefield: Bad Company 2» som alt annet enn en rosenrød opplevelse for han selv.
Bach klarer nemlig ikke selv å nyte det som av flere ble omtalt som et av 2010s beste spill.
- Jeg vet ikke hvorfor, men jeg føler meg alltid skamfull over spillene jeg er involvert i å lage.
- Jeg klarer ikke få meg selv til å sette på «Battlefield: Bad Company 2», vårt forrige spill, fordi jeg føler meg så skamfull. Jeg vet at det er et bra produkt, men jeg klarer likevel bare å se tingene vi kunne ha fått til bedre, sier Bach i intervjuet med The Wall Street Journal.
Han snakker videre om hvor uhyre viktig den siste fasen av utviklingen er, og det er dette han også sikter til når han selv «slakter» fjorårets «Bad Company 2».
I disse dager, parallelt med at «Battlefield 3»-betaen er sparket i gang, gjennomgår DICE den samme prosessen. Feil skal fikses på, den siste finpussen gjøres – og alt bør stemme før lanseringen.
- Akkurat nå er vi bare uker unna å være ferdige. Det eneste man ser når man er så nær målstreken, er flere muligheter.
- Når man har jobbet med et spill i så lang tid, begynner de tingene man likte så godt før å kjede deg. Man kan bli fristet til å endre på disse, bare for forandringens skyld. Alle var enige om at den dialoglinjen som denne fyren sier, lyden på dette geværet, var perfekt – men plutselig får du lyst til å endre på dette, bare fordi du begynner å bli lei etter å ha levd med dette så lenge.
- Men bare fordi man begynner å føle det slik, trenger det ikke bety at det er dårlig, sier Patrick Bach.
«Battlefield 3» lanseres til pc, Xbox 360 og PlayStation 3 den 27. oktober. Betaen ble åpnet for alle i går, og pågår til 10. oktober.
Trailer fra «Bad Company 2», som kom ut i mars 2010 (bildene i denne saken er fra samme spill):