Ruster opp til mer «Medal of Honor»

Arbeidet med en oppfølger kan være i gang.

6. januar 2011 15:18

Utviklerne i Danger Close nådde ikke salgsmålet, som ifølge sjefprodusent Greg Goodrich var den magiske grensen for at de skulle få lov til å lage en oppfølger. Men mye tyder på at arbeidet med å lage et nytt «Medal of Honor» likevel er i gang.

Danger Close er nemlig nå ute etter å rekruttere nye utviklere. I jobbutlysningen hos Gamasutra søker de etter flere nøkkelpersoner til et «uannonsert skytespill skildret i førsteperson». Der står det også at denne tittelen «er i en tidlig fase av utviklingen».

De søker blant annet etter en våpen- og kjøretøy-ekspert, og foretrekker søkere med erfaring fra «multiplayerfokuserte spill».

«Medal of Honor» var et av fjorårets mest omtalte spill, men klarte likevel ikke å innfri alle forventningene. Spillet fikk middels omtale av flere anmeldere og endte opp med å selge to millioner eksemplarer (per november 2010). Altså en million mindre enn det Goodrich sa var målet som ville gi dem grønt lys for å lage nok et spill.

Bannlyst og for kontroversielt for det amerikanske militæret

Handlingen i serien ble flyttet fra andre verdenskrig og til nåtid. På amerikansk side skal du nedkjempe Taliban og dette var også grunnen til at spillet ble oppfattet som kontroversielt. Det var også for sterk kost for det amerikanske forsvaret, som endte opp med å bannlyse det fra utsalgssteder i nærheten av militærforlegninger.

Danger Close sitt forsøk på å blidgjøre amerikanske menn og kvinner i grønt, ved å moderere innholdet i flerspillerdelen like før lanseringen, hjalp ikke på denne avgjørelsen.

Da PressFire møtte Greg Goodrich i Stockholm like før spillslippet, var han tydelig sliten og lei alle spørsmålene om Afghanistan, Taliban, kontroversene og denne vanskelige krigen.

- Det er ingen politikk i «Medal of Honor». Vi fokuserer på soldatene og på å fortelle deres historie fra en autentisk synsvinkel. Dette er ikke et spill om Afghanistan. Det er ikke et spill om Taliban. Det er ikke et spill om Al-Qaida, Tsjetsjenere, Usbekere eller andre. Det er et spill om et fellesskap av krigere og individer som vi ønsker å hedre og si «takk», sa Goodrich.

Like etter lanseringen i oktober, uttalte EAs Patrick Söderlund overraskende at man internt var alt annet enn imponert av «Medal of Honor».

- Det jeg kan si er at spillet ikke innfridde når det gjelder våre forventninger til kvalitet. For å kunne bli suksessfull innen denne sjangeren, trengs det et spill som er virkelig, virkelig sterkt, sa Söderlund til Eurogamer. Samtidig understreket EAs ansvarlige for skyte- og bilspill at han syns spillet ble utsatt for hardere kritikk og dårligere anmeldelser enn det fortjente.

EA-sjefen John Riccitiello var hakket mer positivt innstilt, og hintet i november om at man hadde planer om å gi Goodrich og Danger Close nok en sjanse.

- Det er absolutt en klar suksess fra et foretningsståsted. Tilbakemeldingene fra kundene har vært bra, og oppfordrer til at vi nå har en merkevare vi kan følge opp i fremtiden. Jeg tror dette er det første steget for denne merkevaren til å komme tilbake i markedet, sa Riccitiello ifølge Eurogamer.

Hei! Vi trenger din hjelp - om du liker å lese spillstoffet vårt her, vurder gjerne å hjelpe oss direkte på Patreon, så kan vi fortsette med det. Takk <3