Eks-sjef mener Sony må tenke nytt for PS6
– Kan ikke gjøre det samme som de har gjort.
(PressFire.no): Shuhei Yoshida, som lenge var en sentral skikkelse i selskapet, mener at Sony ikke kan holde på slik de har med PlayStation 5 når det kommer til PlayStation 6.
I et intervju med YouTube-kanalen Skill Up, forklarer Yoshida at kappløpet om stadig bedre grafikk gir mindre og mindre avkastning.
Han innrømmer at han personlig ikke lenger klarer å se forskjell på for eksempel ray-tracing med mindre han får en direkte sammenligning.
– Å bare fortsette å øke grafikk-kraften for å levere «high-end»-opplevelser føles som noe for et nisjepublikum nå, uttalte han.
Yoshida, som understreker at han ikke har noe kjennskap til Sonys faktiske planer, peker på at selskapet nå ledes av en ny generasjon.
Etter at Jim Ryan ga seg, har Hermen Hulst og Hideaki Nishino tatt over roret.
– De kan gjøre noe nytenkende, de trenger ikke følge den samme veien som selskapet har gjort til nå, mener Yoshida.
På spørsmål om hva en slik ny retning kunne vært, hadde ikke Yoshida noe klart svar.
Han roste imidlertid PS5 og kalte implementeringen av SSD-lagring for «nesten et mirakel» på grunn av de reduserte lastetidene, noe han drar fram som et eksempel på en vellykket innovasjon som ikke handlet om bedre grafikk.
Han kommenterte også ryktene om en mulig bærbar konsoll, og mente det kunne være «svært attraktivt» for de med store spillbibliotek på PS4 og PS5.
Til tross for sin oppfordring om å tenke nytt, uttrykte Yoshida full tillit til Sonys evne til å skape gode systemer.
– Sony og Mark Cerny er så briljante til å designe og skape systemer som folk virkelig kan kose seg med.