(PressFire.no): Under den årlige spillutviklerkonferansen i San Francisco, Game Developers Conference, er det blitt tradisjon at spillutviklerne selv kårer sine favoritter fra fjoråret. Prisutdelingen kalles Game Developers Choice Awards. 

Ikke spesielt overraskende, men velfortjent, ble det PlayStation 3-eksklusive «Journey» som høstet flest priser fra spillutviklerne. Spillet høstet hele seks priser, hvor prestisjetunge «årets spill» er blant dem.

«Journey» er spillet fra 2012 som har høstet flest priser og utvikleren bak spillet, Jenova Chen, fortalte i et intervju med PressFire tidligere i uka at alle prisene hjemsøker ham og hindrer ham i å fokusere på det neste spillet.

Den nå avtroppende Electronic Arts-sjefen, John Riccitiello, delte også ut en ærespris til BioWare-grunnleggerne, Ray Muzyka og Greg Zeschuk. De to veteranene trakk seg i fjor tilbake fra spillutvikling for å fokusere på veldedighet og øl-blogging.

Også «Spacewar!»- og «Asteroids»-skaperen Steve «Slug» Russel fikk pionerprisen for sitt banebrytende arbeid hos MIT i 1962 og Chris Melissinos ambassadørprisen for sitt arbeid for spill som kunst i Smithsonian.

Dette året fikk også publikum lov til å stemme på sine favoritter, hvor «Dishonored» til slutt fikk mest stemmer.

Her er alle nominerte og vinnere:

 

Beste lyd
«Journey» (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
«Hotline Miami» (Dennaton Games/Devolver Digital)
«Sound Shapes» (Queasy Games/Sony Computer Entertainment)
«Assassin’s Creed III» (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
«Halo 4 (343 Industries/Microsoft Studios)

Beste debut
Humble Hearts (Dust: An Elysian Tail)
Polytron Corporation (Fez)
Giant Sparrow (The Unfinished Swan)
Subset Games (FTL: Faster Than Light)
Fireproof Games (The Room)

Beste spillesign
«Dishonored» (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
«Mark Of The Ninja» (Klei Entertainment/Microsoft Studios)
«Spelunky» (Derek Yu/Andy Hull)
«Journey» (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
«XCOM: Enemy Unknown» (Firaxis Games/2K Games)

Beste nedlastbare spill
«The Walking Dead» (Telltale Games)
«Spelunky» (Derek Yu/Andy Hull)
«Trials: Evolution» (RedLynx/Microsoft Studios)
«Mark Of The Ninja» (Klei Entertainment/Microsoft Studios)
«Journey» (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)

Beste teknologi
«Far Cry 3» (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
«PlanetSide 2» (Sony Online Entertainment)
«Halo 4» (343 Industries/Microsoft Studios)
«Call of Duty: Black Ops II» (Treyarch/Activision)
«Assassin’s Creed III» (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

Beste håndholdt- eller mobilspill
«Gravity Rush» (SCE Japan Studio/Sony Computer Entertainment)
«Hero Academy» (Robot Entertainment)
«Sound Shapes» (Queasy Games/Sony Computer Entertainment)
«The Room» (Fireproof Games)
«Kid Icarus: Uprising» (Sora/Nintendo)

Beste fortelling
«Spec Ops: The Line» (Yager Entertainment/2K Games)
«Mass Effect 3» (BioWare/Electronic Arts)
«Dishonored» (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
«The Walking Dead» (Telltale Games)
«Virtue’s Last Reward» (Chunsoft/Aksys Games)

Beste visuelle utseende
«Borderlands 2» (Gearbox Software/2K Games)
«Journey» (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
«Far Cry 3» (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
«Dishonored» (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
«Halo 4» (343 Industries/Microsoft Studios)

Innovajonsprisen
«Mark of the Ninja» (Klei Entertainment/Microsoft Studios)
«Journey» (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
«FTL: Faster Than Light» (Subset Games)
«The Unfinished Swan» (Giant Sparrow/Sony Computer Entertainment)
«ZombiU» (Ubisoft Montpellier/Ubisoft)

Årets spill
«Dishonored» (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
«The Walking Dead» (Telltale Games)
«Mass Effect 3» (BioWare/Electronic Arts)
«XCOM: Enemy Unknown» (Firaxis Games/2K Games)
«Journey» (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)

Publikumsprisen
«Dishonored» (Arkane Studios/Bethesda Softworks)

Samtidig ble også prisene for beste indie-spill, IGF Awards, delt ut. «FTL: Faster Than Light» og «Cart Life» ble kveldens største vinnere med to priser hver. Her er alle vinnerne:

Excellence in Visual Art
«Kentucky Route Zero» (Cardboard Computer)

Nuovo Award
«Cart Life» (Richard Hofmeier)

Excellence in Audio
«140» (Jeppe Carlsen)

Excellence in Narrative
«Cart Life» (Richard Hofmeier)

Technical Excellence
«Little Inferno» (Tomorrow Corporation)

Best Student Game
«Zineth» (Rensselaer Polytechnic Institute)

Audience Award
«FTL: Faster Than Light» (Subset Games)

Excellence in Design
«FTL: Faster Than Light» (Subset Games)

Seumas McNally Grand Prize
«Cart Life» (Richard Hofmeier)

 

Nominasjon og kåring ble gjort av spillutviklere i en jury.
Foto: GDC 

Annonse

Kommentarer

På forsiden nå

top-article

Avslørte «Axiom Verge 2»

Kommer høsten 2020.

Les mer