Ubisoft blør milliarder i omstillingsår

Ubisoft blør milliarder i omstillingsår

Dundrende underskudd.

(PressFire.no): Det har vært harde tider for Ubisoft det siste året, i hvert fall om vi ser på bankkontoen.

Selskapet har nå lagt frem tallene for finansåret 2025-26, som løp fra april i fjor til mars i år, og de viser et tap på svimlende 1,04 milliarder euro – eller rett i overkant av 11 milliarder norske kroner.

Aksjeverdien til selskapet er ned 95 prosent siden toppnoteringen i 2018, men fikk et byks på børsen etter fremleggingen av de nye tallene.

Toppsjef Yves Guillemot legger ikke skjul på at tallene er skuffende, men kaller perioden selskapet er inn i som en «ambisiøs transformasjon».

Han peker på at selskapet nå er i en fase hvor de rydder opp i porteføljen og kutter kostnader for å rigge seg for fremtiden. Mye av det enorme tapet skyldes nettopp tunge investeringer i kommende storspill og en omfattende restrukturering av hele organisasjonen.

En stor del av denne økonomiske manøvreringen innebærer en massiv pengeinnsprøytning fra Tencent på 1,16 milliarder euro, noe som har hjulpet betraktelig på nedgangstiden. Samtidig har staben blitt slanket med rundt 1200 ansatte det siste året, og selskapet teller nå drøyt 16 500 på verdensbasis etter en lengre periode med kutt.

Ryddesjauen har også gått hardt utover selve spillkatalogen. Som det kommer frem i årsrapporten, har de valgt å skrote syv uannonserte prosjekter og utsatt ytterligere seks for å kunne fokusere ressursene på sine aller sterkeste merkevarer.

Målet er en mer strømlinjeformet utgivelsesplan med høyere kvalitet, noe de mener å se fruktene av i titler som «Assassin’s Creed Shadows» og «Anno 117: Pax Romana», som begge har fått god mottakelse.

Selv om fjoråret var mørkt, ser Guillemot lyst på fremtiden. Han lover en betydelig sterkere lanseringsplan i årene som kommer, med nye spill i både «Far Cry»- og «Ghost Recon»-seriene i horisonten.

Selskapet har også ambisjoner om å ligge i front når det gjelder bruk av generativ AI for å skape mer dynamiske spillverdener og smartere motstandere. Planen er at skuta skal være tilbake i pluss innen mars 2028.