PlayStation 4 hacket

Kjører Linux.

4. januar 2016 16:47

(PressFire.no): Hackergruppen fail0verflow har ikke bare klart å knekke sikkerhetssystemet til spillkonsollen PlayStation 4, men også å kjøre en variant av Linux på maskinen.

Det avslørte gruppen i et foredrag i anledningen hackingkonferansen Chaos Congress – i ettertid har de skrevet om hackingen i et lengre innlegg, hvor de også demonstrerer bragden i en video (se den i bunnen av artikkelen) .

- Elendig sikkerhetssystem

Selve knekkingen av sikkerhetssystemet i PlayStation 4 avslører de ikke, men hevder at sikkerhetssystemet er så dårlig at folk bare kan finne ut av det selv.

De viser imidlertid at det er nettleseren i PlayStation 4-konsollen som er nøkkelen til å få kjørt den noe modifiserte versjonen av operativsystemet Linux.

I utgangspunktet var ikke hackergruppen spesielt interessert i PlayStation 4-konsollen – de mente den var så lik en vanlig pc at den ikke var interessant nok til å utforske.

Vil ikke hjelpe pirater

Fail0verflow er ikke interessert i å hjelpe pirater med å kjøre PlayStation 4-spill, noe som også nevnes som grunn til at de jobber med å få Linux til å kjøre på maskinen.

Foreløpig har gruppen funnet ut av en rekke funksjoner i maskinen, men 3D-grafikken gjenstår fremdeles. Dette skal også være nøkkelen til en rekke bruksområder, som for eksempel å kjøre Linux-spill.

I dagens form klarer de bare å kjøre programvare med 2D-grafikk, men klarer å kjøre en Gameboy Advance-emulator.

De nevner spesifikt at Valves Linux-variant SteamOS i utgangspunktet burde fungere, så lenge de klarer å lage drivere til maskinen.

Avslutningsvis ber de pirater om å ikke henvende seg, for de kommer ikke til å få hjelp fra hackergruppen.

Hei! Vi trenger din hjelp - om du liker å lese spillstoffet vårt her, vurder gjerne å hjelpe oss direkte på Patreon, så kan vi fortsette med det. Takk <3