Over 1000 «Windows 3.1»-klassikere gjort tilgjengelig

Internettets hovedarkiv lar deg spille rett i nettleseren.

15. februar 2016 11:27

(PressFire.no): Visste du at det finnes et arkiv for bortimot hele internettet?

«The Wayback Machine» har lenge vært et yndet verktøy for å finne tapte skatter, for å kryssjekke gamle nettsider eller rett og slett grave opp gammel moro.

«Maskinen» er drevet av organisasjonen «Internet Archive» (med 200 ansatte) og inneholder over 466 000 000 000 nettsider, pluss absurde mengder bilder, video og programvare.

De lagrer over en milliard nye nettsidet hver eneste dag, og har passert 20 petabyte med data. Det er 20 millioner gigabyte.

I det siste har de også begynt å arkivere gamle spill, for å sørge for at gammel abandonware ikke forsvinner inn i det store intet, slik så mye av tidlig tv og film har gjort.

Windows 3.1

De har allerede en samling med gamle MS-DOS-spill du kan kikke på her.

Denne listen inneholder godbiter som «Stunts», «Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards», «Dune 2» og «Jazz Jackrabbit».

Nå har de oppgradert bittelitt, og lagt til over ett tusen Windows 3.1-spill.

Disse spillene finner du her.

Det er primært forlatt programvare og shareware-versjoner (demoer) det er snakk om. Ikke ulikt de gamle CD-platene som fulgte med blader som «Komputer for alle» i sin tid!

Disse gamle klikkespillene er spillbare rett i nettleseren, og kjøres under en variant av DosBox-emulatoren – som forøvrig også brukes til å emulere blant annet Windows 95 på en 3DS.

Så langt har vi bladd oss gjennom deilige spill som «Speedball 2», «Bang Bang», «Skifree», «The Incredible Machine» og mange andre.

Les mer: «SkiFree» feirer år i Retrohjørnet.

Produktiviteten på kontoret er lav, med andre ord. Men vi greier ikke finne alt av snacks selv – så rop ut i kommentarfeltet om du finner noen godbiter!

Hei! Vi trenger din hjelp - om du liker å lese spillstoffet vårt her, vurder gjerne å hjelpe oss direkte på Patreon, så kan vi fortsette med det. Takk <3