(PressFire.no): Planene om såkalte Steam Machines har vi kjent til lenge – tanken er å få pc-spilling inn i stuene.
Og Valve har virkelig lagt seg i selen – ikke bare har de laget en spesialdesignet og innovativ håndkontroller, men et eget Linux-basert operativsystem for spillbutikken Steam.

Har tatt tid
Men ambisjoner er ikke alt – det har tatt lengre tid enn planlagt og Valve valgte i fjor å utsette lanseringen av satsingen. Også for å få endre designet av den spesielle håndkontrolleren, som ifølge Valve skal kunne konkurrere med presisjonen til datamusa.
Nå skal imidlertid alt være klart og Valve kunngjør i en pressemelding at de nå starter med forhåndssalget.
Selve lanseringen er ringa ut i kalenderen 10. november, men i USA er det mulig å få tilgang på utstyret fra Valve en måned før om du forhåndsbestiller.

Hovedrollen i satsingen
Det er på mange måter den spesielle håndkontrolleren som har hovedrollen i satsingen til Valve, men de selger også mer utstyr.
Steam Link er en dings som gjør det mulig å strømme spillet fra en pc til tv-en, hvor du da kan spille med Steam-kontrolleren.
I katalogen har de også to såkalte Steam Machines – én produsert av Alienware som koster 449 dollar, og en fra Syber som koster 499 dollar. Syber tilbyr også dyrere varianter, som byr på mer slagkraft.
Det er imidlertid viktig å presisere at Steam OS, som sitter i disse maskinene er helt gratis og kan installeres på de aller fleste pc-er.