Lenovo dropper omstridt retro-håndholdt
Var fylt med piratkopierte spill.
(PressFire.no): Nå er det kroken på døra for Lenovos G02-maskin.
Etter en omfattende kontrovers har selskapet trukket enheten fra alle markedsplasser, melder Kotaku.
Det startet i slutten av mai i år, da nettsiden Retro Dodo avslørte at den Lenovo-merkede G02-en kom forhåndsinstallert med en haug med opphavsrettsbeskyttede Nintendo- og Sega-spill.
Enheten, som kostet rundt 600 kroner, ble solgt via AliExpress og andre plattformer.
Lenovos første forklaring var at enheten kun var ment for Kina, og at de ikke hadde kontroll over tredjepartsleverandører som la til spillene.
– Salg av denne enheten utenfor Kina er ikke autorisert, skrev de til Retro Dodo.
Likevel trakk de produktet fra AliExpress etter at saken fikk oppmerksomhet.
Men det stoppet ikke der. I juni dukket G02 opp igjen, denne gangen under navnet «SUNYAO G02 Handheld».
Problemet denne gangen er at Sunyao er et datterselskap av Lenovo.
Men nå er det altså slutt. Maskinen er fjernet fra alle markedsplasser, og søk etter «Sunyao G02» gir bare treff på andre tvilsomme emulatorer.
Det er ikke uvanlig at billige kinesiske emulatorer kommer med forhåndsinstallerte roms, men at et stort merke som Lenovo var involvert er litt spesielt. Ifølge Retro Dodo var selve maskinvaren også av svært lav kvalitet, noe som gjorde saken enda mer pinlig for selskapet.