I 2003 slapp LucasArts og Sony Online Entertainment verdens første onlinerollespill i «Star Wars»-universet, «Star Wars: Galaxies». Ifølge Wikipedia blir det antatt at spillet på sitt meste hadde nærmere 300 000 spillere. Det kom tre utvidelsespakker i årene etter slippet.
Men i slutten av 2005 valgte Sony Online Entertainment å oppdatere spillet med en rekke upopulære forandringer, noe som resulterte i masseflukt fra spillet. Det er ukjent hvor mange som har spilt spillet de siste årene.
Nå har Sony Online Entertainement og LucasArts valgt å legge ned spillet, noe som skjer den 15. desember i år.
- Stengingen av «Star Wars: Galaxies» var en veldig vanskelig avgjørelse, men både Sony Online Entertainment og LucasArts er enige om at slutten av 2011 er tiden for å avslutte spillet, står det i et åpent brev til fansen.
I anledning stengingen av onlinespillet, vil det bli holdt en spesiell hendelse i spillet rundt avsluttingen.
- Som en takk til deres fantastiske lojalitet vil vi gi ut spesielle fan-tilbud. Vi planlegger også å avslutte med et gigantisk smell, står det videre brevet som forklarer at det vil skje noe i spillet i desember.
LucasArts og Bioware jobber som kjent med et nytt onlinerollespill i «Star Wars»-universet kalt «Star Wars: The Old Republic». At «Star Wars: Galaxies» avsluttes i slutten av året kan skyldes at de ikke har lyst til å ha to MMO-spill på markedet samtidig.