Kraftig prishopp for Xbox i Europa
(PressFire.no): I juni ble det klart at Microsoft skulle sette opp prisene på Xbox-konsollene sine i august.
Den gangen fikk vi vite de amerikanske prisene, og hvor mye de skulle gå opp – enten 100 eller 150 dollar.
Vi visste altså at prisen ville gå opp globalt, men akkurat hvor mye det ville være i Europa var ikke kjent før nå.
Svaret er et enda større hopp enn i USA, der den billigste Series S-utgaven stiger med 150 euro – og alle andre med 200 euro.
Hva det norske prisnivået blir er litt vanskelig å si noe om.
Xbox Series-konsollene er rett og slett ikke å få kjøpt i norske butikker mer, og bare noen få «norske» nettsider som Proshop.no har konsollen på lager – der har prisen på Series X steget fra 7200 kroner til 10500 på bare noen måneder.
Prisøkningen kommer i en tid hvor hele bransjen sliter med komponentkrisen. Både Nintendo og Sony har nylig hevet prisene på sine konsoller. Problemet kommer av det pågående AI-kappløpet, der tech-gigantene hamstrer minne og lagring til sine datasentre.