
– Jeg visste ikke noe om det
«Street Fighter 6»-sjefen sjokkert over Capcoms betalingskrav for strømming av e-sport.
(PressFire.no): Det er full forvirring hos Capcom etter at selskapet annonserte at de vil ta betalt for å strømme finalene i den nye e-sportsesongen for «Street Fighter 6».
Regissør Takayuki Nakayama innrømmer nå at han ble like sjokkerte som fansen, og at han ikke fikk vite om avgjørelsen før under selve avdukingen på Tokyo Game Show.
Det var under spillmessen at Capcom slapp nyheten om at de kommende finalene i Capcom Cup 12 og SFL World Championship i mars neste år kun vil kunne strømmes direkte for de som betaler.
Prislappen for å se finalespillet ligger på rundt 40 dollar, eller drøye 400 kroner. Kvalifiseringsrundene forblir gratis, og repriser av finalene vil bli lagt ut gratis en uke i etterkant.
Beslutningen, som bryter med den vanlige tradisjonen der e-sport strømmes gratis på Twitch og YouTube, har skapt dårlig stemning i slåssespillmiljøet. Mange fans stiller spørsmål ved hvorfor Capcom setter en betalingsmur foran det som i praksis er markedsføring av sitt eget spill.
I et svar til en fan på Twitter, bekrefter regissør Nakayama at utviklingsteamet og e-sport-avdelingen er helt atskilte.
– Det høres kanskje rart ut, men det er sant, skriver han.
–Inntektsmål og tildelte oppgaver er fundamentalt forskjellige fra avdeling til avdeling.
Han beklager bekymringen saken har skapt og sier at de nå diskuterer det hele internt i selskapet.