«GTA»- og «Red Dead»-veteranen som saksøkte Rockstar starter fem nye selskaper

«GTA»- og «Red Dead»-veteranen som saksøkte Rockstar starter fem nye selskaper

(PressFire.no): Det er ikke mange spill i Rockstar North sin katalog Leslie Benzies ikke har vært sentral i – helt fra «Grand Theft Auto III» har han vært sentral i de aller fleste spillene fra spillselskapet.

Men i januar i fjor kom beskjeden om at den respekterte spilldesigneren ikke fortsetter i det legendariske spillstudioet.

Søksmål og motsøksmål

Bare et par måneder etter viste det seg også at skilsmissen ikke ville gå rolig for seg – Benzies saksøkte sin tidligere arbeidsgiver for 1,2 milliarder kroner han hadde krav på både i form av ubetalte royalties og tort og svie.

Take-Two Interactive, som eier Rockstar Games, svarte med motsøksmål og anklaget Benzies for kontraktbrudd.

Nye satsinger

Nå kommer det fram at den tidligere Rockstar Games-utvikleren har opprettet intet mindre enn fem nye selskap – hvor i alle fall ett av dem ser ut til å jobbe med spill. Det har avisen Scotsman.com gravd opp.

Selskapene inkluderer Royal Circus Games Limited, Starship Group, Everywhere Game Limited og VR-Chitect Limited, hvor Royal Circus Games har oppgitt at de skal utvikles spill for konsoller, pc og mobiltelefoner. Selskapet skal også ha sikret seg merkenavnet «Time for a New World».

VR-Chitect Limited ser ut til å jobbe med VR-teknologi – både egne briller og programvare. Et patent skal være levert til det amerikanske patentkontoret for egne briller og mjukvare.

Benzies har foreløpig ikke kunngjort noe selv.