BAFTA fjernet trailer på grunn av «triggere»

BAFTA fjernet trailer på grunn av «triggere»

Indie-utvikler fortvilet over sensur.

(PressFire.no): Under helgens BAFTA Games Awards ble det som skulle være en stor mulighet for indie-studioet Silver Script Games, i stedet en kilde til stor frustrasjon.

Bare 24 timer før utdelingen valgte BAFTA å trekke traileren for spillet «The Quiet Things» fra showet.

Spillet, som beskrives som et selvbiografisk eventyr fra utvikler Alex Jones, tar for seg svært mørke og personlige temaer som overgrep, selvskading og selvmord.

Ifølge Jones var traileren ment å både vise frem spillet og avsløre slippdatoen for 2026-utgivelsen, men arrangøren satte foten ned rett før det hele skulle starte.

Begrunnelsen fra BAFTA var at innholdet kunne virke «triggende» for enkelte i publikum, og at de ikke hadde nok tid til å legge inn nødvendige advarsler før visningen.

En talsperson for organisasjonen bekrefter beslutningen overfor VGC, og understreker at hensynet til gjestenes velvære ble prioritert.

Beslutningen har vekket sterke reaksjoner hos Jones, som i et innlegg på LinkedIn beskriver opplevelsen som knusende.

Hun peker spesielt på ironien i at BAFTA fra scenen skrøt av hvordan de støtter spill som tør å utforske vanskelige temaer, samtidig som hennes eget prosjekt ble fjernet.

– «The Quiet Things» er dypt personlig for meg. Det er min historie. Det handler om traumer, overlevelse og det å gi overlevende en stemme, skriver Jones. Hun hevder at utviklerne allerede hadde klippet om traileren etter innspill fra BAFTA for å fjerne scener med våpen, men at ytterligere tilbud om endringer ble ignorert.

– Kunst skal få folk til å føle noe.

Nå har Silver Script Games publisert traileren på egen hånd, slik at publikum selv kan vurdere innholdet BAFTA mente ble for sterkt. Spillet lanseres 4. juni.