(PressFire.no): Mange lærere har fått øynene opp for læringspotensialet i dataspill. På Nordahl Grieg videregående skole i Bergen har for eksempel «Civilization IV» blitt brukt til å få elever interessert i språk og samfunnsfag, og «Portal 2» har funnet veien inn i fysikktimene.
I USA er en spesialversjon av «SimCity» nå på vei inn på pensum.
I et tiltak som ble annonsert i januar, og som nå er i beta-testing, skreddersys spillet med ulike utfordringer og for ulike aldersgrupper. Hensikten er å lære elever om miljø og samfunn på engasjerende måter. Det skriver Polygon.
«SimCity EDU» er det første spillet til GlassLab, et samarbeidsprosjekt mellom blant andre Institute of Play, spillbransjens interesseorganisasjon ESA, og Electronic Arts (EA).
3000 elever fordelt på 65 amerikanske skoler har vært med på å beta-teste spillet, som skal være klart 8. november.
Siden GlassLab samarbeider med EA, som har rettighetene til «SimCity», kan de gå inn i programkoden og tilpasse den.
- Det jeg virkelig liker med GlassLab-initiativet er at de tar utgangspunkt i programvaren vår, men har mulighet til å bruke tid og energi på å rette den direkte mot undervisningsformål.
Det sier Stone Librande, kreativ sjef for «SimCity», i en video som presenterer prosjektet. Videoen kan du se nederst i artikkelen.
I videoen påpeker initiativtagerne at spill klarer å engasjere sine brukere i hundrevis av timer, og få dem til å komme tilbake igjen og igjen. Å utnytte dette potensialet til læring er en unik mulighet, mener de.
- Spill kan få barn dypt engasjert i utfordringer som forbereder dem på suksess i den virkelige verden, sier prosjektleder Jessica Lindl.
- Det gir dem utfordringer i utholdenhet, pågangsmot, systematisk tenkning, problemløsing – utfordringer som spill gir som ingen andre verktøy kan levere på samme måte i et klasserom, fortsetter hun.
I «SimCity» tar man kontroll over infrastrukturen i en by, og må for eksempel passe på at det finnes nok strøm. «EDU»-varianten kan her vektlegge forskjellen mellom fossil og ren energi, og elevene kan selv se resultatene av forurensning om de velger kull eller olje.
«SimCity EDU» skal altså ikke bare tilby en mer engasjerende og intuitiv måte å lære på, men lar også elevene umiddelbart se resultatene av valgene de tar.
- Det GlassLab tilbyr er et glimt av hvordan læring og vurdering kan slås sammen til en og samme erfaring, sier Connie Yowell, læringsansvaring i MacArthur Foundation, en av støttespillerne til prosjektet.
Hun mener spillet ikke bare er et rikt verktøy for lærere, men at den umiddelbare tilbakemeldingen gjør læringen mer betydningsfull for elevene.
- En ting vi alle blir frustrert over, er at barn blir testet på våren, og får resultater og tilbakemelding når de kommer tilbake på høsten. Hvordan er det til hjelp?, spør hun.
«SimCity EDU» skal være klart for amerikanske skoler 8. november. Det er ikke klart hvorvidt denne versjonen av spillet blir tilgjengelig utenfor USA.