(PressFire.no): Til tross for at spillmotoren Unreal Engine er blant verdens mest populære, og at de sitter på noen av de mest anerkjente skytespillseriene der ute, skjer det store omveltinger i Epic Games.
Spillstudioet, som har base i North Carolina, har opplevd stort frafall av flere av sine viktigste medarbeidere den siste tida. Nå har direktør Michael Capps valgt å si opp.
- Etter å ha brukt ti år av mitt liv på Epic, og med så mange nære venner her, er det umulig å bare gå. Jeg elsker det selskapet, uttalte Capps ifølge CVG, og annonserte at han går inn i en konsulentrolle og blir en del av styret i Epic fremover.
Capps har lenge vært en svært innflytelsesrik spillprogrammerer, og fungerte som professor i blant annet spillgrafikk da han ble plukket opp av Epic Games på begynnelsen av 2000-tallet.
Før den tid var han hjernen bak skytespillet «America’s Army», et rekrutteringsverktøy for den amerikanske hæren, i tillegg til å være en gratis militærsimulator.
Den avtroppende toppsjefen skal ha levert oppsigelsen for å tilbringe mer tid med sin kommende sønn.
For to måneder siden valgte Epics gallionsfigur og stjernedesigner Cliff Bleszinski å forlate skuta etter 20 års tro tjeneste for serier som «Unreal Tournament» og «Gears of War».
Noen måneder tidligere hadde hans nære samarbeidspartner, Rod Fergusson, meldt overgang til «BioShock Infinite»-studioet Irrational Games. Han var andrepilot på «Gears of War»-spillene.
Rundt den samme tida kjøpte Epic Games opp polske People Can Fly («Painkiller», «Bulletstorm»). Da svarte stifteren av selskapet og to ansatte med å gå sin egen vei.
I sommer kjøpte den kinesiske spillgiganten Tencent en mindre aksjepost i Epic Games, og noen spekulerer i at de vurderer å kjøpe en større andel etter hvert. Amerikanerne er utvilsomt interessante for mange, blant annet på grunn av den kraftige Unreal Engine-motoren.
Stifteren Tim Sweeney og veteranen Mark Rein er fortsatt ansatt i selskapet. Spillutviklingen skal fortsette som normalt etter Capps' avgang.