Nok et spillstudio gir etter for sterkt press fra spillerne

– Det blir ingen knappesekvenser i «Thief».

18. november 2013 11:28

(PressFire.no): Eyelineren er kanskje det mest omtalte grepet i Eidos Montreals gjendikting av den legendariske snikeserien «Thief», men langt fra det eneste spillerne har reagert på.

I et nytt oppsummeringsinnlegg kunngjør spillskaperne at quick time events, eller knappesekvenser, er fjernet før utgivelsen. Årsaken skal være press utenfra.

– Det var lett å bli kvitt dem, når man tar de sterke reaksjonene fra pressen og spillerne i betraktning, skriver nettredaktør Valerie Bourdeau. 

– Det var veldig få

QTE-er har lenge vært en del av spillbransjen, men det var først med forrige og dagens konsollgenerasjon at den kontroversielle teknikken eksploderte i popularitet.

Vanligvis legges de inn for å gi spilleren kontroll, eller en illusjon av det, under ferdiginnspilte filmklipp. En vanlig innvending er at de tar den reelle styringa bort fra spilleren.

– Det var veldig få quick time events i spillet. Faktisk er det bare én i hele den timeslange E3-demoen, insisterer Bourdeau.

De opprinnelige «Thief»-spillene var veldig sentrert rundt å gi spilleren kontroll til enhver tid, og hadde ingen knappesekvenser av dette slaget.

Positive tilbakemeldinger

– Jeg registrerte meg bare for å takke dere for å ha droppet QTE-er, selv om det bare var noen få. Verden blir et bedre sted for hver man fjerner, er en av kommentarene innlegget har fått.

– Supert at dere dropper QTE-er. De er en pest for moderne spill, og kan ødelegge potensiell bra spill. Ta «Tomb Raider», for eksempel, mener en annen spiller.

«Thief» blir det første nye spillet i den innflytelsesrike serien på ti år, og trakteres av det samme studioet som ga «Deus Ex» en lignende behandling.

Vi tok en titt på det i vår, og fikk granske Garretts overgang til en slags gotisk, livsfarlig Mary Poppins med dolk og eyeliner.

Filer ned hjørnene litt

På den samme turen pratet vi med to av de viktigste utviklerne på prosjektet, brettdesigner Daniel Schmidt og sjefsprodusent Stephane Roy.

– Serien har veldig hengivne fans og jeg ser for meg at mange blir pissed off av de små valgene vi tar som ikke var i originalene, innrømte Schmidt.

De har blant annet tatt sats på å mykne læringskurven litt for mindre garva snikespillere.

Et av triksene var Focus Vision. Om du ikke har spilt på ei uke, legger vi ved en rekke triks som lar deg huske hvor du var på vei.  Du kan skru ned til easy. Men alt er valgfritt. Du kan skru dem av, fulgte han opp.

Storspillet har vært plaget av kroniske utsettelser og en turbulent utviklingstid, blant annet sa sjefen for hele studioet opp i sommer, men skal etter planen utgis til Windows, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360 og Xbox One 28. februar neste år. 

Hei! Vi trenger din hjelp - om du liker å lese spillstoffet vårt her, vurder gjerne å hjelpe oss direkte på Patreon, så kan vi fortsette med det. Takk <3