– Forringer dataspill som konsept

Hva skjuler seg egentlig i «Roblox»? Vi spilte ti av topp-spillene.

20. august 2025 12:21

(PressFire.no): Titalls millioner spiller «Roblox» aktivt. Selskapet bak, også kalt Roblox, forteller at det er en svært ung snittalder: Rundt én av fem spillere er ni år eller yngre. Omtrent 40 prosent er 13 år eller yngre.

Men de fleste har jo ikke spilt «Roblox», og vet ikke helt hva greia er – og har kanskje ikke så fryktelig lyst heller.

Du har kanskje fått med deg at «Roblox» ikke er et spill. Ikke sånn egentlig. Det er mer en plattform for spill, og «Roblox» er rammeverket andre kan lage spill i – eller «opplevelser» som de kalles her.

Felles for disse er en spillmotor kalt «Roblox Studio», som enkelt lar folk sette opp slike «opplevelser». Millioner lages hvert år, ifølge Roblox.

Det er også et felles pengesystem kalt «Robux», som kjøpes for ekte penger og kan brukes i de forskjellige opplevelsene. De som lager opplevelsene vil få en andel av verdien til disse, og som vi skal se så er det i stor grad Robux som gjelder.



Det tar sekunder å lage seg en konto, helt uten epostverifisering eller annet styr – og vipps har du en absurd mengde med innhold å ta av.

Det første som møter deg er oversikten over spill. Her er det hendige grupperinger som, ikke ulikt Netflix, gir deg oversikter over de mest populære spillene innenfor sjangere og lignende.

Et illevarslende tegn er at listene over «mest innbringende» spill og «topp betalte spill» ligger over «topprangert».

Jeg skal ganske enkelt spille 10 av de største spillene per i dag, 20. august 2025. La oss se hva greia er.

Og la oss se om vi finner noe bra.


PAINTING! Build a Plane – 251 millioner avspillinger

Eller Flies Offline. Eller Flys Offline. Jeg aner ikke hva dette heter. Spillet kalles forskjellige ting overalt, og det virker å være et utall varianter på plattformen.

Her skal du lage et fly og fly så langt som mulig. Jo lengre du kommer, jo flere dollars får du i lankene. Det er butikker for å kjøpe deler til flyet – og selvfølgelig en butikk for å bruke ekte penger.

Jeg flyr avgårde. Du trenger egentlig bare holde framover. Pengene ramler inn. Jeg kjøper litt mer bensin. Litt bedre propell. Og sånn går no dagan.



Deler av flyet slås av om jeg treffer ting, som er en festlig detalj.

Nye blokker blir tilgjengelig i butikken etter X antall minutter, så dette er også et spill som låser ting bak tid for å få deg til å bruke ekte penger.

Dette er et virkemiddel som går igjen i svært mange spill.

Særlig mer enn dette er det altså ikke, du bare flyr (holder inn W) for å få lov til å fly mer, men det har altså over en kvart milliard avspillinger, og mer enn 48 000 aktive spillere.


Doors – 6,8 milliarder avspillinger (ja, milliarder)

Det klart mest imponerende grafisk, om ikke annet. Dette er et horrorspill hvor du går gjennom et digert forlatt (?) hotell.

Du skal komme deg gjennom en rekke dører, men noen av rommene du går gjennom vil ha fiender du må lure deg forbi. Noen fiender krever at du kikker vekk, andre må du gjemme deg for – mens noen må du bare løpe for harde livet for å unngå.

Det er visuelle hint til hvilke fiender du kommer til å møte på, og du må lære deg hvordan du unngår dem. Ganske fiffig, i grunn.



Det er en haug med billige skremmetriks her, men ellers fungerer det ganske bra. Det er ikke så fryktelig mye å gjøre, dog.

Ganske raskt blir det tydelig at hele spillet er en diger front for å hale penger ut av folk.

For etter jeg omsider mister livet her får jeg utlevert dørhåndtak basert på hvor mange dører jeg kom meg gjennom, som så brukes til å kjøpe skins. Du kan kjøpe dørhåndtak-boost for Robux som gjør at hver dør gir flere håndtak.

Dørhåndtak-boost.

For ekte mynt kan du også kjøpe deg i live igjen. Nei takk.


PLS DONATE – 3,8 milliarder avspillinger.

Tigging for Robux. That’s it. 

Du stiller deg ved en bod, også kan folk sende deg Robux.

Du må sette opp et «spill» selv slik at folk kan sende deg penger, en prosess jeg ikke gidder å gjøre.

Topplistene viser folk som donerer hundretusenvis av Robux i slengen, og noen har donert millioner. Jeg tror ikke på det i det hele tatt.

Rommet er stappfullt av folk som tigger etter virtuell valuta.


99 Nights in the Forest – 4 milliarder avspillinger

Øyeblikkelig er det kjøpsstasjoner for kosmetiske greier.

Her kjøper Robux diamanter, som så brukes til å kjøpe ting i spillet. Disse gjenstandene kan kun brukes i dette rommet. Akkurat hva prisen blir er umulig å si.

Jeg stiller meg i en firkant og blir med fire andre ut i skogen. Der skal det kappes trær og lages bål, også får vi vite lokasjonen til en kid som er borte.



Ikke det verste i verden, dette. Ting ser amatørmessig ut, slik det meste i «Roblox» har en tendens til, men det er interessant nok. Vi samler ressurser gjennom et slitsomt brukergrensesnitt, lager mer greier rundt bålet og forsøker å utforske rundt oss.

Jeg stryker etter hvert med mot en gruppe ulver, og får beskjed om å betale for å fortsette. Jaja.


Your Minion Farm! – 3,7 millioner avspillinger

Dette er ganske enkelt en variant av «Cookie Clicker», bare langt verre.

Du kjøper mineraler og arbeidere. Bedre mineraler = mer cash per slag. Bedre arbeidere = mer cash per slag. Du kan oppgradere arbeiderne og kjøpe flere plasser å ha mineraler på.

Og dett var dett. Jeg setter pris på en god clicker, men dette er det absolutte minimum for å kunne kalle seg noe sånt. Det er to butikker, en for mineraler og en for arbeidere, som deles med andre spillere og er tom hele tiden.

Det er også noen lister over toppspillere. Personen på toppen har brukt over 34 500 Robux, sånn at det går raskere å få mineraler. Det er 5100 kroner, det.

5100 kroner brukt for å få lov til å bruke mer. Skammelig.


UPD: Basketball Zero – 632 millioner avspillinger

Et basketballspill for opp til ti personer. I det du starter plasseres du i en basketballbutikk.

Øyeblikkelig er det daglige og ukentlige ting å vinne. Kosmetiske greier som kun er i dette spillet selvfølgelig. Det er sesongpass å kjøpe, kortpakker, ruletthjul, forskjellige danser.

Så starter selve basketballkampen, som du ikke trenger å delta i, men som jo er litt av poenget. Du velger side, og veldig lite annet er klart.



Du kan drible, skyte og blokkere – alt har sin egen knapp på tastaturet, fordi et godt brukergrensesnitt virker å være umulig å lage.

Spillingen er usannsynlig elendig. Ingen er interessert i å spille på lag. Dette er søppel.

Og dette er spillet som er topprangert på hele «Roblox» akkurat nå.


Logo Race – 6,9 millioner avspillinger

Jeg låser opp en rekke daglige rewards sekundet det starter, selvfølgelig.

Det er obskøne mengder med kjøpspress og butikker her. Bare det å gå inntil noe trigger kjøpsskjermen. Du trenger ikke klikke på noe.

Selve spillet er at du skal løpe over logoer. Noen av de ramler vekk. Da taper du. Andre ramler ikke vekk. Da kan du gå videre. Du vinner om du kommer deg til enden.

Du kan dytte spillerne med E – men det koster ekte penger. Jeg gjentar: Å trykke på «E» koster penger.

Om noe eksemplifiserer «Roblox» som helhet er det dette «spillet».


Collect all Pets! – 185 millioner avspillinger

Her skal du sanke små dyr som venner. «Pokémon?», tenker du kanskje?

Ikke akkurat. Dyrene brukes til å sanke krystaller, som gir penger. Tallene blir større, dopaminet utløses, og bedre dyr kan fås tak i.

Neste steg er låst bak antallet krystaller, som fungerer som en soft wall som du kan betale deg forbi. Du kan kjøpe gull, kjøpe ekstra plasser så flere dyr er ute på én gang (som gir mer gull).



Gullet brukes til å kjøpe egg, som gir flere dyr, som gir mer gull, som gir flere dyr. Og så videre. Jeg aner ikke hvem som er mine dyr til slutt, fordi spilleområdet er fylt med alle andre som står og hakker gull.

Dette er enda en auto-klikker, sånn egentlig. Det er ingen mål eller mening her, ingen slutt å jobbe mot. Bare å sanke ting for å få lov til å sanke mer ting.

Om jeg er i spillet lenge får jeg bonuser.


Locofficial – 266 millioner avspillinger

En variant av «Uno», der du oppretter eller blir med i rom og skal spille kort med andre.

Fungerer kjempefint, og det er en rekke nye varianter og egenkomponerte regler som spriter opp original-formelen.

For eksempel kort som gjør at folk bytter hender, kort som gir 10+ trekk og så videre.

Det kan brukes valuta for å kjøpe «events» i spillet, som gjør kortene humoristisk store, snur de opp-ned eller gjør skjermen uskarp. Valutaen tjenes ved å spille, eller kan kjøpes for ekte penger.

Egentlig ganske nøkternt i forhold til at det andre skvipet jeg har spilt. Og «Uno» er jo morsomt.


Garden Tower Defense – 236 millioner avspillinger

Et ganske standard tårnforsvarsspill der du setter ut planter for å slå tilbake skadedyr. Det er en stor variasjon i planter og fiender, og det er til og med en tutorial for å lære seg spillet.

Lobbyen hvor du velger baner og slikt er et kasino. Her er det oppgraderinger å kjøpe og «AFK»-områder der du tjener på å ikke gjøre noe.

Å øke hastigheten på rundene koster ekte penger, og valutaen i spillet er frø som brukes til å kjøpe nye enheter.

Tårnforsvar er en av mine favorittsjangere, og selv om dette er en kompetent, om noe standard, variant er det noe ekkelt med det hele.



Seksualiseringen som foregår i en rekke av spillene, helt uten moderering, er et problem – selv om eksplisitt deling av pornografi og annet støtende innhold neppe er noe du ramler over ofte.

Men det er en diskusjon til en annen dag.

Jeg har spilt mange flere spill enn dette. Titalls de siste dagene. Kvaliteten er sjokkerende. Innholdet dessverre ikke.

Det aller, aller meste er på et så latterlig lavt nivå at jeg ikke ville gitt det terningkast én her på PressFire. I mine år som jurymedlem i spillutviklerkonkurranser ville jeg ikke vurdert de fleste. Jeg ville, som jeg har flere ganger, gitt refs for manglende grovsortering.

Barn og unge får servert dataspill på et så elendig nivå her at jeg er sjokkert om de gidder å spille noe etterpå. For en som har kjempet i tiår for å få legitimert dataspill som kunst og kultur, som har forsøkt å vise at spill faktisk er noe som kan bety noe mer, så er «Roblox» en kalddusj.

«Roblox» er med på å forringe dataspill som konsept. En forkvakling av hobbyen og næringen dataspill er.

Men langt verre enn som så: Det er et verktøy for å hale mest mulig penger ut av barn og unge. Det er en kakofoni av spill med valutaer og mikrotransaksjoner som prøver alt de kan for å gjemme unna verdi og for å lure folk.

«Roblox» representerer det verste spillbransjen kan være: En evigmasende pengeinnsamling forkledd som underholdning, helt uten regler eller oppsyn.

Hei! Vi trenger din hjelp - om du liker å lese spillstoffet vårt her, vurder gjerne å hjelpe oss direkte på Patreon, så kan vi fortsette med det. Takk <3