I 1983 var dette strategispillet banebrytende

Nå gjenoppstår «M.U.L.E.».

(PressFire.no): Det er ikke sikkert du har hørt om «M.U.L.E.», et banebrytende turbasert strategispill Electronic Arts og Ozark Softscape slapp til Atari 400/800 i 1983.

Senere ble det også sluppet til Commodore 64, NES, IBM PC Jr, PC-8801, Sharp X1 og MSX 2.

 

Smaken av 1983.

Et av tidenes viktigste

I spillet kunne fire spillere vente på tur for å konkurrere med hverandre ved å administrere ressurser og økonomi ved å ta i bruk såkalte M.U.L.Es ( Multiple Use Labor Element).

Handlingen foregår på planeten Irata (som baklengs blir...?).

Spillet solgte bare 30 000 eksemplarer, men har blitt anerkjent som et viktig spill i historien. Blant annet kåret Computer Gaming World «M.U.L.E» i 1996 til tidenes tredje beste spill. PCworld.com hadde det som nummer fem på sin liste over tidenes ti beste pc-spill.

Den legendariske skaperen Will Wright dedikerte også «The Sims» til «M.U.L.E.»-skaperen Danielle Bunten, i tillegg til å ha musikken fra «M.U.L.E» som en skjult liten hemmelighet i «Spore».

Danielle døde av lungekreft i 1998, mens hun jobbet med en internettversjon av «M.U.L.E.».

 

Ny versjon

Selv mener de at både «Starcraft» og «Civilization» har hentet inspirasjon fra «M.U.L.E».

Nå kommer spillet i en ny og oppgradert versjon for moderne mobile enheter som Android, Iphone og Ipad. Den nye utgaven vil få ny grafikk, men også funksjoner koblet mot sosiale medier.

I tillegg har utviklerne startet kronerulling for å få laget «Alpha Colony» - et spill som er en hyllest til «M.U.L.E».

 

«M.U.L.E» slippes til Android og iOS-dingser i løpet av 2012.

Kommentarer

På forsiden nå

top-article 0

Slik skal Microsoft bygge konsollfremtiden

Strategien til Xbox – i harde tall.

Les mer

0
0
0
0

Her kan du se Xbox-avsløringene

Følg med i vårt livestudio. Sendingen starter klokka 19.

Les mer

Skjermbilder


Gå til albumet

Siste anmeldelser

Samsung Galaxy Xcover 2

En ganske solid drittelefon.

Metro: Last Light

Velkommen til Moskva.

LG Optimus G

Både ser og føles dyrere ut enn prisen.

Cat B15

Den er nærmest uknuselig.

Star Trek: The Video Game

Qapla'! For et dritspill!